ABD’de inek etinde kuş gribi tespit edildi

ABD Tarım Bakanlığı, 24 Mayıs Cuma günü bir açıklama yaparak, ‘tüketime uygun olmayan’ süt inekler üzerinde yürüttüğü testlerin sonucunda ‘bir ineğin etindeki dokuda kuş gribi partikülleri’ bulunduğunu duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, söz konusu süt ineklerinin etlerinin gıda arzına girmediğinin altı çizildi.

‘HİÇBİR ET GIDA ARZINA GİRMEDİ’

ABD’de daha önce bazı ineklerin sütünde kuş gribi (H5N1) tespit edilmiş ve bu ineklerin çiğ sütünü tüketen bazı kedilerin öldüğü açıklanmıştı.

DHA’nın aktardığına göre, ABD Tarım Bakanlığı (USDA) dün yaptığı açıklamada tüketime uygun olmadığı belirlenen 96 süt ineği üzerinde test yaptıklarını belirterek, “22 Mayıs 2024 tarihinde bir inekten alınan kas dahil doku örneklerinde viral partiküller tespit edilmiştir. Bugüne kadar 95 inekten alınan numuneler, viral partiküller açısından negatif çıkmıştır. Bu süt ineklerinden elde edilen hiçbir et gıda arzına girmemiştir” dedi.

İKİ ÇİFTLİK İŞÇİSİNİN TESTLERİ POZİTİF ÇIKMIŞTI

ABD’de 25 Mart’ta bir süt ineğinde kuş gribi testinin pozitif çıktığı açıklanmış, devam eden süt ineği salgınıyla bağlantılı olarak iki ABD’li çiftlik işçisinin testlerinin de pozitif çıktığı belirtilmişti. Kuş gribi testi pozitif çıkan Teksas’taki ilk mandırada yaşayan kedilerin yarısından fazlası, enfekte ineklerden çiğ süt içtikten sonra ölmüştü.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir